fbpx

Kariesas (dantų ėduonis) yra dažna liga, kuri pažeidžia dantų paviršių. Burnos bakterijos gamina rūgštis, kurios ardo dantų emalį ir gali pasiekti gilesnius sluoksnius. Pažeistoje vietoje susiformuoja ertmė („skylė“), kuri didėja, nes rūgštys ištirpina dantų mineralinius audinius. Negydomas ėduonis vis labiau pažeidžia dantį, todėl svarbu laiku kreiptis į gydytoją. Ankstyvas ėduonies gydymas yra paprastesnis ir efektyvesnis nei uždelstas.

Simptomai ir priežastys

Dantų ėduonį pirmiausia sukelia burnoje susikaupusios dantų apnašos, kurios visam laikui pažeidžia danties struktūrą. Dėl šios žalos danties paviršiuje gali susidaryti skylės, vadinamos ertmėmis. Negydomos ertmės laikui bėgant gali didėti, sukeldamos įvairius simptomus ir komplikacijas.

Simptomai:

• Baltos arba tamsios dėmės ant dantų: Akivaizdžiai pastebimos baltos arba tamsios dėmės ant dantų gali indikuoti, kad yra ertmė.

• Dantų jautrumas: Padidėjęs jautrumas karštam, šaltam ar saldžiam maistui ir gėrimams.

• Skausmas: Dantų skausmas arba pažeisto danties skausmas, ypač kramtant ar vartojant tam tikrus maisto produktus, gali reikšti ėduonį.

• Matomos skylutės: Kai danties paviršiuje jaučiama arba matoma skylutė, tai yra aiškus ėduonies požymis.

• Spalva: Tam tikros danties vietos spalvos pasikeitimas arba patamsėjimas gali būti danties ėduonies ir ertmės susidarymo požymis.

Priežastys :

• Susidariusios apnašos: Pagrindinė ėduonies atsiradimo priežastis, tai ant dantų susikaupusios dantų apnašos, lipni bakterijų plėvelė.

• Cukraus vartojimas: vartojant daug cukraus turinčius maisto produktus padidėja ėduonies atsiradimo rizika, nes burnoje esančios bakterijos minta cukrumi ir gamina rūgštis, kurios kenkia dantims.

• Prasta burnos higiena: Netinkamas dantų valymas šepetėliu ir siūlu gali sukelti apnašų kaupimąsi ir padidinti ėduonies susidarymo tikimybę.

• Rūgštus maistas ir gėrimai: Rūgščios medžiagos gali suardyti dantų emalį, todėl jie tampa labiau pažeidžiami ėduonies.

• Fluoro trūkumas: Nepakankamas fluoro kiekis vandenyje arba burnos priežiūros priemonėse gali susilpninti dantų emalį ir padaryti dantis labiau linkusius į ėduonies atsiradimą.

Žinodami šiuos simptomus ir priežastis žmonės gali imtis aktyvių priemonių, kad palaikytų gerą burnos higieną, sumažintų ėduonies atsiradimo riziką ir išsaugotų dantų sveikatą. Reguliarus dantų tikrinimas ir profesionalus valymas gali padėti anksti aptikti ėduonį ir užkirsti kelią didesniems pažeidimams.

Diagnozė ir tyrimai

Odontologai naudoja įvairias diagnostikos priemones ir procedūras, kad tiksliai nustatytų ėduonį. Štai keletas dažniausiai naudojamų dantų ėduonies diagnozavimo metodų:

1. Vizuali apžiūra:

• Įprastinės dantų apžiūros metu odontologai vizualiai apžiūri dantis, ieškodami matomų ėduonies požymių, pavyzdžiui, dėmių, skylučių ar spalvos pakitimų.

2. Rentgeno spinduliai:

• Atlikti dantų rentgenogramas yra labai svarbu norint aptikti ertmes tarp dantų arba po esančiomis plombomis, kurių nematyti vizualinės apžiūros metu. Rentgenogramos suteikia išsamų dantų vaizdą ir padeda odontologams nustatyti ertmes ankstyvoje stadijoje.

3. Ėduonies aptikimas lazeriu:

• Pažangiosios technologijos odontologijoje apima lazerinių prietaisų naudojimą ertmėms aptikti. Šie prietaisai gali nustatyti net mažiausias ertmes matuodami šviesos atspindį nuo danties paviršiaus.

4. Transiliuminacija:

• Transiliuminacija atliekama per dantį šviečiant ryškia šviesa. Nagrinėdami, kaip šviesa sklinda per dantį, odontologai gali aptikti ėduonies vietas, kurios gali būti nematomos plika akimi.

5. Fluorescenciniai dažai:

• Kartais odontologai naudoja specialius fluorescencinius dažus ėduoniui nustatyti. Dažai prilimpa prie pažeistų vietų, todėl jos tampa geriau matomos specialioje šviesoje.

Reguliarūs dantų patikrinimai yra labai svarbūs norint anksti aptikti ėduonį. Jei jaučiate tokius simptomus kaip dantų jautrumas, skausmas, matomos skylutės ar pakitusi spalva, būtina nedelsiant kreiptis į odontologą, kad šis atliktų išsamią apžiūrą ir pašalintų visus galimus pažeidimus, kol situacija nesikomplikavo.

Priežiūra ir gydymas

Kai kalbama apie dantų ėduonies gydymą ir priežiūrą, metodai priklauso nuo ėduonies sunkumo. Odontologas paprastai grąžtu pašalina sugedusią danties dalį. Žemiau pateikiamos įprastos ėduonies pažeistų dantų atstatymo galimybės:

Plombavimas: Odontologas užpildo ertmę plomba.

• Vainikėliai, įklotai, užklotai: Odontologų naudojami tada, kai danties ėduonis yra pažeidęs labai daug sveiko danties paviršiaus. Pašalinę ir sutaisę pažeistą danties dalį, likusias struktūras šlifuoja ir ruošia pasirinktai restauracijai.

• Šaknų kanalų gydymas: Jei danties šaknis arba pulpa yra nepataisomai pažeista arba negyva, gali prireikti atlikti endodontinį gydymą. Šios procedūros metu odontologas pašalina danties nervą, kraujagysles, kt. audinius, pvz. seną užterštą užpildą iš šaknies kanalo. Gydytojas kanalą apdoroja specialiomis cheminėmis medžiagomis, išvalo išplatina specialiais instrumentais. Tada šaknys užpildomos specialia medžiaga.

Prevencija

Norint išvengti dantų ėduonies, svarbiausia palaikyti gerą burnos higieną. Reguliari dantų patikra padeda anksti aptikti ėduonį ir užtikrinti savalaikį gydymą. Mažindami cukraus vartojimą ir kasdien valydami dantis dantų šepetėliu ir siūlu, galime sumažinti ėduonies atsiradimo riziką. Papildomai nuo ėduonies apsaugo dantų plombavimas. Nepamirškite, kad dantų ėduonies atveju prevencija visada geriau nei gydymas.

Dažniausiai užduodami klausimai:

Ar ėduonis gali išnykti savaime?

Jei ėduonis nėra pradinėje formavimosi stadijoje, jis negali natūraliai užgyti, ypač tas, kuris prasiskverbė pro dentiną. Kai pradedate jausti skausmą danties vietoje, tai ženklas, kad pažeidimas yra per didelis ir turėtumėte kreiptis į odontologą, kuris profesionaliai gydys ėduonį.

Ar dantų ėduonis yra užkrečiamas?

Dantų ėduonis nėra tiesiogiai užkrečiamas, tačiau bakterijos, sukeliančios ėduonį, gali būti perduodamos nuo vieno žmogaus kitam. Bakterija gali būti perduodama per seiles, pavyzdžiui, dalijantis maistu, gėrimais ar naudojantis tais pačiais stalo įrankiais. Ypač dažnai tai pasitaiko tarp tėvų ir mažų vaikų, pvz.kai tėvai nulaižo vaiko šaukštelį ar čiulptuką. Tačiau svarbu pažymėti, kad vien bakterijų perdavimas nereiškia, jog asmuo automatiškai susirgs dantų ėduonimi – tam įtakos turi ir kiti veiksniai, tokie kaip burnos higiena, mityba bei dantų struktūra.

Kokia yra dantų ėduonies gydymo eiga?

Gydytojas parenka tinkamą plombavimo medžiagą, atsižvelgdamas į ertmės dydį, vietą ir estetines savybes. Išvalius ėduonį, danties ertmė yra paruošiama ją ėsdinant, apdorojant specialia surišimo medžiaga. Kartais reikalingas smėliavimas ar papildomos pamušalinės medžiagos aplikacija. Plombavimo medžiaga pritaikoma ir sukietinama specialia šviesa. Galiausiai danties paviršius šlifuojamas ir poliruojamas, kad atitiktų natūralią danties formą ir neerzintų burnos ertmės audinių. Po gydymo labai svarbu palaikyti gerą burnos higieną ir reguliariai lankytis pas odontologą, siekiant išvengti ėduonies atsinaujinimo

Paklauskite specialisto