Endodontija

Tai odontologijos sritis apimanti danties šaknų kanalų gydymą.

Endodontinis gydymas reikalingas esant danties pulpos audinių pažeidimui, uždegimui, ar infekcijai jau išplitus už šaknies viršūnės ribų.

Endodontinių problemų priežastys:

  • Gilus, išplitęs ėduonis, kuomet pažeidimas pasiekia pulpos audinius. Prasideda pulpitas, kurio metu skauda visą žandikaulio pusę, skausmas sustiprėja vakare, pakeitus kūno padėtį, sunku nurodyti priežastinį dantį.
  • Dantų trauma. Simptomai gali būti, gali nebūti. Būtinas traumuotų dantų sekimas, nes dantis gali gyvybingumo netekti ir praėjus nemažai laiko po traumos.
  • Šaknų kanalų infekcija, viršūninis periodontitas, pvz. uždelsus pulpito gydymą ar esant nekokybiškam pralaidžiam užpildui, ar restauracijai, net ir esant kokybiškai sugydytiems dantų šaknų kanalams.
  • Nepilnai sugydyti dantų šaknų kanalai.
  • Endodontinio gydymo gali prireikti ir protezavimo tikslu, ką nulemia tam tikra klinikinė situacija, danties padėtis žandikaulyje, planuojama protezo konstrukcija.

Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknų kanalų sistemoje, apsaugant dantį ir aplinkinius audinius nuo tolimesnių komplikacijų.

Kodėl būtina atlikti endodontinį gydymą?

Esant dantų šaknų kanalų infekcijai, bakterijos patenka už šaknies viršūnės ribų, ten sukeldamos uždegimą, kaulo irimą. Esant ūmiam uždegimui, pacientas problemą jaučia labai ryškiai: jam skauda dantį sukandant, stuksenant, gali atsirasti aplinkinių audinių paraudimas, patinimas, kuris vėliau išplinta ir į išorinį veido audinių patinimą (rodo periostitą). Pasitaiko atvejų, kada negydomas uždegimas taip išplinta, kad net gresia labai rimtomis komplikacijomis, pvz. pūlynais. Pagrindiniai simptomai: aukšta temperatūra, didelis tinimas, skausminga palapuojant kaklą, pasunkėjęs kvėpavimas. Tokiu atveju reikalinga hospitalizacija ir stacionarus gydymas. Tai ypač būdinga pūliniams apatiniame žandikaulyje. Todėl, esant tinimui, negalima delsti, reikia kreiptis į gydytoją.

Kartais netoli probleminio danties, nejaučiant jokių simptomų, gali atsirasti į pūlinuką panašus darinys, kauburėlis, pro kurį iš tikro išteka uždegiminis eksudatas, ar pūliai iš priežastinio danties.

Negydant periodontito pažeistų dantų, dažniausia dar viena problema: blogas, specifinis burnos kvapas. Ta pati problema galioja ir esant dantenų, kaulo uždegimui dėl gausių konkrementų, ar nepašalinus kariozinių šaknų, esant įstrigusiems, neišvalomiems protiniams dantims, aplink kuriuos susiformuoja perikoronoritas.

Kaip yra atliekamas endodontinis gydymas?

Endodontinis gydymas atliekamas, dažniausiai vietinėje nejautroje. Pirmiausia pašalinami visi seni užpildai, karioziniai audiniai. Po to, naudojant gausybę endodontinių įrankių ir prietaisų bei tam tikras chemines medžiagas, atliekamas kokybiškas šaknų kanalų chemomechaninis valymas, paruošimas, vėliau – plombavimas gutaperča. Po to būtinai turi sekti kokybiškas danties vainiko hermetizavimas, nes esant nors ir labai puikiam šaknies kanalų gydymui, esant pralaidumui, mes turėsime prastas išeitis. Pacientai informuojami, kad su tam tikros rūšies laikina plomba galima išlaukti tik iki 2 savaičių, ar 1 mėnesio.

Gydymo metu dažniausiai naudojama koferdamo sistema, speciali lateksinė apsauginė plėvelė, kuri užtikrina gydomo danties apsaugą nuo seilių patekimo, apsaugo patį pacientą nuo medikamentų ar instrumentų patekimo į burną. Gydymo metu atliekamos kontrolinės rentgenogramos.

Endodontiniam gydymui atlikti reikalinga nuo vieno iki kelių vizitų.

Kokie galimi simptomai po endodontinio gydymo?

Po endodontinio danties gydymo ar tarpinių vizitų, priklausomai nuo diagnozės ir situacijos, dažniausiai ryškesnių simptomų negu nežymus jautrumas nebūna. Tačiau labai retai pasitaiko ir ryškių paūmėjimų, sustiprėjusio skausmo, patinimo. Tai organizmo gynybinė reakcija. Tokiu atveju skiriami atitinkami medikamentai, antibiotikai. Visada pasikalbėkite su gydytoju apie jūsų atveju galimus simptomus.

Ar visada tikslingas endodontinis pergydymas?

Ne visada. Kartais, jei kietųjų danties audinių likę labai mažai, šaknys trumpos, dantis silpnai laikosi kaule, ar tiesiog yra daug kanalų, kurių pergydymo kaina beveik prilygsta danties implanto kainai, pacientui vertėtų pagalvoti apie kitokį sprendimą.