fbpx

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Tai gali būti skausminga ir nemaloni būklė, dėl kurios kai kuriais atvejais yra sunku valgyti ar kalbėti. Yra keli skirtingi stomatito tipai, kurių kiekvienas turi savo priežastis ir rizikos veiksnius.
Vienas iš labiausiai paplitusių stomatito tipų yra aftinis stomatitas, dar vadinamas opalige. Šios mažos, skausmingos opos gali atsirasti vidinėje lūpų pusėje, skruostuose arba ant liežuvio. Jos nėra užkrečiamos ir paprastai išnyksta savaime per savaitę ar dvi.

stomatitas

Apibrėžimas ir tipai

Stomatitas yra medicininė būklė, kuriai būdingas burnos gleivinės uždegimas. Jį gali sukelti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, infekcijos, alergijos ir autoimuninės ligos. Stomatitą galima suskirstyti į skirtingus tipus pagal pagrindinę priežastį ir uždegimo vietą.

Aftinis stomatitas

Aftinis stomatitas, dar vadinamas opalige, yra dažnas stomatito tipas, pažeidžiantis burnos gleivinę. Jam būdingos skausmingos, negilios opos ant vidinio lūpų, skruostų, liežuvio ir gerklės paviršiaus. Tiksli aftinio stomatito priežastis nežinoma, tačiau manoma, kad ji susijusi su imuninės sistemos disfunkcija, stresu ir tam tikrais maisto produktais.

Herpinis stomatitas

Herpinis stomatitas yra virusinė infekcija, kurią sukelia Herpes simplex virusas (HSV). Jam būdinga tai, kad ant lūpų, liežuvio ir burnos viduje susidaro mažų, skausmingų pūslelių. Herpinis stomatitas yra lengvai užkrečiamas ir gali būti perduodamas per tiesioginį kontaktą su užsikrėtusio asmens seilėmis arba pažeidimais.

Stomatito priežastys

Stomatitas gali būti sukeltas įvairių veiksnių. Dažnai stomatitą sukelia prasta burnos higiena, o kartais jis gali būti susijęs su kitomis sveikatos problemomis.
Štai keletas dažniausiai pasitaikančių stomatito priežasčių:

Infekcijos

Viena dažniausių stomatito priežasčių yra infekcija. Stomatitą gali sukelti virusai, bakterijos ir grybeliai. Herpes simplex virusas (HSV) yra dažna stomatito priežastis, ypač vaikams. Stomatitą taip pat gali sukelti kiti virusai, pavyzdžiui, koksaki virusas, taip pat bakterinės infekcijos, pavyzdžiui, streptokokai ar grybelinės infekcijos, pavyzdžiui, kandidozė.

Mitybos trūkumai

Stomatitą gali sukelti vitamino B12, geležies ir folatų trūkumas. Žmonėms, kurie laikosi griežtos dietos, pavyzdžiui, veganams ar vegetarams, gali būti didesnė rizika susirgti stomatitu dėl tam tikrų maistinių medžiagų trūkumo.

Sisteminės ligos

Sisteminės ligos, tokios kaip uždegiminė žarnyno liga (IBD) ir celiakija, taip pat gali būti priežastys, sukeliančios stomatitą, nes šios ligos sukelia uždegimą ir pažeidžia burnos gleivinę. Kitos ligos, tokios kaip ŽIV/AIDS ir vilkligė gali padidinti riziką atsirasti stomatitui.

Alerginės reakcijos

Burnos gleivinės uždegimą gali lemti ir kai kurių žmonių polinkis į alergijas tam tikriems maisto produktams, vaistams ar burnos priežiūros priemonėms. Kontaktas su tam tikromis cheminėmis medžiagomis, pavyzdžiui, esančiomis tabake ar alkoholyje taip pat gali lemti stomatitą.

Simptomai

Stomatito simptomai skiriasi priklausomai nuo būklės sunkumo ir rūšies.

Klinikinis vaizdas

Pagrindiniai stomatito simptomai yra šie:

  • Skausmingos žaizdelės ar opos burnoje
  • Dantenų, liežuvio ir lūpų patinimas ir paraudimas
  • Sunkumai valgant ar geriant
  • Blogas burnos kvapas
  • Karščiavimas
  • Nuovargis

Simptomų sunkumas gali svyruoti, o kai kuriais atvejais stomatitas gali sukelti komplikacijų, pavyzdžiui, dehidrataciją ar antrines infekcijas.Diagnostikos procedūrosNorėdamas diagnozuoti stomatitą, sveikatos priežiūros specialistas paprastai atlieka apžiūrą ir paklausia apie paciento simptomus bei ligos istoriją. Gydytojas taip pat skiria papildomus tyrimus, kad padėtų nustatyti pagrindinę būklės priežastį.

Įprastos stomatito diagnostikos procedūros yra šios:

  • Kraujo tyrimai, skirti patikrinti, ar nėra infekcijų ar kitų pagrindinių ligų.
  • Tepinėliai virusinėms ar bakterinėms infekcijoms nustatyti.
  • Biopsija, skirta ištirti burnos audinių mėginius dėl vėžio ar kitų anomalijų požymių.

Pajutus stomatito simptomus, svarbu kreiptis į gydytoją, nes greita diagnozė ir gydymas padės sumažinti diskomfortą ir išvengti komplikacijų.

Gydymas

Stomatito gydymui lengvais atvejais pakanka palaikyti gerą burnos higieną, vartoti nuskausminamuosius vaistus ir vengti dirginančio maisto bei gėrimų. Pateikiame keletą gydymo metodų ir patarimų apačioje:

Vaistai

Stomatito gydymas priklauso nuo pagrindinės būklės priežasties. Jei priežastis yra virusinė ar bakterinė infekcija, simptomams valdyti gali būti skiriami antivirusiniai vaistai arba antibiotikai. Sunkiais atvejais uždegimui ir skausmui mažinti gali būti skiriami ir kortikosteroidai.

Priemonės namuose

Yra keletas namų gydymo priemonių, kurios padeda įveikti stomatito simptomus. Burnos skalavimas sūriu vandeniu arba geriamosios sodos tirpalu padeda sumažinti uždegimą ir skatina gijimą, o medaus ir ciberžolės pastos tepimas ant pažeistos vietos padeda malšinti uždegimą ir skausmą.

Prevencinės priemonės

Stomatitui kelią užkirsti padės reguliarus dantų valymas šepetėliu ir tarpdančių siūlu, tabako, alkoholio bei maisto produktų, galinčių dirginti burną, vartojimo vengimas. Be to, stomatito atsiradimo simptomų padės išvengti ir sveikos mitybos palaikymas bei streso lygio valdymas.

 

Paklauskite specialisto