Periodontitas ar liaudiškai vadinama parodontozė – tai sunki dantenų, aplinkinio kaulo ir audinių infekcija. Dažnai ji progresuoja neskausmingai, todėl jos lengva nepastebėti, kol ji nepasiekia pažengusios stadijos.
Tokie simptomai, kaip nuolatinis blogas burnos kvapas, nenusivalantis apnašas, patinusios, kraujuojančios dantenos ir padidėjęs dantų jautrumas, gali reikšti rimtesnę problemą. Periodonto ligų priežastys yra įvairios – nuo prastos burnos higienos praktikos iki genetinių polinkių. Norint imtis efektyvių priemonių burnos sveikatai apsaugoti, labai svarbu suprasti ligas sukeliančius veiksnius. Jei laiku nustatoma periodontito diagnozė, ir laiku pradedamas gydymas, pacientas motyvuotas, periodontito ligos progresavimą galime sustabdyti. Ir priešingai, nesiimant priemonių, gresia greitas dantų ir kaulo netekimas.
Yra veiksmingų gydymo būdų, todėl labai svarbu žinoti, kada kreiptis profesionalios pagalbos. Toliau nagrinėjami visi šios būklės aspektai, įskaitant jos poveikį bendrai sveikatai ir prevencines priemones.
Straipsnis trumpai
• Dažniausi periodonto ligų simptomai yra nuolatinis blogas burnos kvapas, patinusios ar kraujuojančios dantenos ir dantų jautrumas dėl atsitraukusių dantenų.
• Bloga burnos higiena, rūkymas, hormonų pokyčiai ir genetika turi svarbią įtaką periodonto ligų vystymęsi.
• Prevencija apima nuoseklią kokybišką burnos higieną, reguliarius apsilankymus pas gydytoją odontologą, subalansuotą mitybą, metimą rūkyti ir ankstyvųjų dantenų problemų požymių pastebėjimą.
Perdiotontito simptomai
Periodonto ligos pasireiškia keliais nerimą keliančiais simptomais, įskaitant nuolatinį blogą burnos kvapą, dantenų paburkimą ar kraujavimą, atšokusias dantenas, padidėjusį dantų jautrumą, dantų judrumą ir sąkandžio pokyčius.
Blogas burnos kvapas, kuris nepagerėja valant dantis šepetėliu ar naudojant burnos skalavimo skystį, dažnai indikuoja bakterijų kaupimąsi ir dantenų uždegimą. Patinusios ar kraujuojančios dantenos, ypač pastebimos valant dantis šepetėliu ar tarpdančių siūlu, yra aiškus ženklas, kad kažkas negerai. Jei ant dantų šepetėlio ar kriauklėje pastebėjote kraujo, būtina į tai atkreipti dėmesį.
Dėl atsitraukiančių dantenų dantys tampa ilgesni ir padidėja jautrumas karštam ar šaltam maistui ir gėrimams. Vystantis periodontinei ligai gali paaiškėti, kad dantys pasidaro paslankūs, todėl kramtyti gali būti nepatogu ar net skausminga.
Be to, gali pasikeisti dantų padėtis, pakisti sąkandis. Jei pastebėjote bet kurį iš šių simptomų, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Ankstyvas ligos nustatymas yra labai svarbus norint išvengti tolesnių komplikacijų ir išsaugoti burnos sveikatą.
Perdiotontito priežastys
Periodontitą ( Parodontozę) pirmiausia sukelia prasta burnos higiena, dėl kurios ant dantų kaupiasi apnašas – lipni bakterijų plėvelė. Jei nesirūpinate reguliariu dantų valymu šepetėliu ir dantų siūlu, šios apnašos sukietėja ir virsta dantų akmenimis, kuriuos vis sunkiau pašalinti. Susidarę dantų akmenys spaudžia, dirgina dantenas, sukelia uždegimą ir sudaro prielaidas atsirasti dantenų ligoms.
Riziką susirgti periodontoze gali padidinti keletas veiksnių. Rūkymas arba tabako kramtymas labai kenkia dantenų sveikatai ir gali apsunkinti gijimą. Dėl hormoninių pokyčių, pavyzdžiui, patiriamų nėštumo ar menopauzės metu, dantenos taip pat gali tapti jautresnės dirgikliams ir infekcijoms.
Labai svarbus vaidmuo tenka genetikai – jei šeimoje yra sergančių dantenų ligomis, tikimybė susirgti dantenų ligomis padidėja. Be to, dantenų sveikatai dar labiau pakenkti gali medicininės būklės, tokios kaip diabetas, širdies ligos ir autoimuniniai sutrikimai. Įtakos taip pat turi sąkandžio problemos, tam tikri vartojami vaistai net stresas.
Gydymas
Veiksmingas periodonto ligos gydymas atkuria dantenų sveikatą ir užkerta kelią tolesnei žalai. Kruopštaus profesionalaus valymo metu iš po dantenų linijos pašalinamos apnašos ir dantų akmenys, todėl dantenos gali gyti ir atsistatyti.
Sunkiais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo, pavyzdžiui, dantenų operacijos arba kaulo persodinimo, kad būtų atkurta periodonto sveikata. Bakterinei infekcijai kontroliuoti ir uždegimui mažinti taip pat gali būti skiriami antibiotikai.
Po pradinio gydymo labai svarbu reguliariai tikrinti dantis. Gydytojas stebės jūsų dantenų sveikatą ir gali rekomenduoti individualų priežiūros planą, kuris padės išlaikyti sveikus dantis ir dantenas.
Be to, svarbu palaikyti tinkamą burnos higieną namuose taip kaip jums rekomenduoja jūsų burnos higienistas(-ė). Valymas įprastu dantų šepetėliu du kartus per dieną, vieno danties šepetėlio naudojimas sunkiau prieinamoms sritims, kasdieninis tarpdančių siūlo naudojimas, tarpdančių šepetėlių, irigatoriaus, antibakterinio burnos skalavimo skysčio naudojimas gali padėti panaikinti kenksmingas bakterijas ir užkirsti kelią periodonto ligų vystymuisi.
Prevencija
Sveikos dantenos yra labai svarbios norint užkirsti kelią periodonto ligoms, o tai galite pasiekti tik krupščiai besirūpindami savo burnos sveikata. Bent du kartus per dieną valykite dantis dantų pasta su fluoru, užtikrindami, kad išvalysite visų dantų paviršius. Kasdien naudokite tarpdančių siūlą, kad pašalintumėte apnašas ir maisto daleles, įstrigusias tarp dantų.
Kad dantenų sveikata būtų optimali, labai svarbu laikytis subalansuotos mitybos. Valgykite daug vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų, liesų baltymų ir pieno produktų. Ribokite saldžius užkandžius, saldžius, gazuotus gėrimus, , nes cukrus skatina apnašų kaupimąsi.
Rūkymas smarkiai padidina dantenų ligų riziką, todėl, metę rūkyti, galite pagerinti dantenų sveikatą ir bendrą savijautą. Gerkite pakankamai vandens, nes tai padeda nuplauti maisto daleles ir bakterijas.
Būkite budrūs dėl bet kokių dantenų problemų požymių, pavyzdžiui, kraujavimo, patinimo ar diskomforto. Nedelsdami į juos atkreipkite dėmesį.
Reguliarus dantų patikrinimas
Reguliarios dantų patikros planavimas yra labai svarbus, kad būtų galima anksti nustatyti dantų sveikatos problemas ir išvengti skausmingo gydymo bei brangiai kainuojančių procedūrų. Šių profilaktinių patikrinimų metu odontologas apžiūri dantis ir dantenas, ieškodamas periodonto ligų požymių ir kitų problemų.
Paprastai pas odontologą turėtumėte lankytis kas šešis mėnesius, tačiau individualūs poreikiai gali skirtis atsižvelgiant į jūsų burnos sveikatą. Jei sirgote dantenų ligomis arba turite kitų rizikos veiksnių, odontologas gali rekomenduoti lankytis dažniau.
Vizitų metu taip pat atliekami profesionalūs valymai, kad būtų pašalintos apnašos ir dantų akmenys, kurių negalima pašalinti vien tik dantų šepetėliu ir siūlu.
Šie apsilankymai yra neįkainojami ne tik jūsų šypsenai prižiūrėti, bet ir aptarti visus jums rūpimus klausimus. Jei pastebite tokius simptomus, kaip dantenų kraujavimas ar nuolatinis blogas burnos kvapas, būtinai apie tai užsiminkite apžiūros metu.
Aktyviai rūpindamiesi savo dantų sveikata galite gerokai sumažinti periodonto ligų riziką ir užtikrinti, kad jūsų burna ilgus metus išliks sveika.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar periodonto liga gali turėti įtakos ne tik burnos ertmės problemoms, bet ir bendrai sveikatai?
Taip, periodonto ligos gali turėti įtakos ne tik burnos ertmės problemoms, bet ir bendrai jūsų sveikatai.
Sergant dantenų ligomis, bakterijos gali patekti į kraujotaką ir sukelti tokias rimtas ligas, kaip širdies ligos, diabetas ir kvėpavimo takų sutrikimai.
Svarbu suvokti, kad jūsų burnos sveikata yra susijusi su jūsų kūno sveikata.
Kokie gyvenimo būdo pokyčiai gali padėti valdyti periodontitą?
Norėdami valdyti parodontozę, rūpinkitės sveiku gyvenimo būdu.
Pradėkite nuo savo burnos higienos rutinos gerinimo – dukart per dieną valykite dantis šepetėliu ir kasdien naudokite dantų siūlą. Valgydami subalansuotą maistą, kuriame gausu vitaminų ir mineralų, palaikysite dantenas sveikesnes. Metimas rūkyti taip pat gali labai pagerinti burnos sveikatą.
Reguliari dantų apžiūra ir valymas yra labai svarbūs, todėl nepraleiskite vizitų pas gydytoją. Sveikesnes dantenas ir bendrą savijautą taip pat gerina pakankama hidratacija ir streso valdymas.
Ar periodontitas yra paveldima liga?
Taip, periodonto ligos gali būti paveldimos arba genetinės. Jei šeimoje kažkas sirgo dantenų ligomis, rizika sirgti ir jums padidėja.
Genetiniai veiksniai gali turėti įtakos tam, kaip jūsų imuninė sistema reaguoja į burnoje esančias bakterijas ir, ar esate jautresni joms.
Svarbu aktyviai rūpintis burnos ertmės priežiūra, net jei jūsų genetiniai veiksniai jums nepalankūs. Reguliarūs dantų patikrinimai ir geros higienos palaikymas gali padėti veiksmingai valdyti šią riziką.
Kaip rūkymas įtakoja periodonto ligos sunkumą?
Rūkymas labai pablogina periodonto ligos sunkumą.
Rūkant kenksmingos cheminės medžiagos veikia dantenas, mažina kraujotaką ir apsunkina gijimą. Dėl to jūsų organizmui sunkiau kovoti su infekcijomis, todėl didėja rizika sirgti periodonto ligomis.
Galite pastebėti, kad dantenos labiau kraujuoja, o iš burnos sklinda blogesnis kvapas.
Metimas rūkyti gali pagerinti jūsų dantenų sveikatą, todėl niekada nevėlu teigiamai pakeisti savo burnos ertmės būklę.
Ar yra specialių dietų, kurios palaiko dantenų sveikatą?
Taip, tam tikros dietos gali pagerinti dantenų sveikatą.
Kad sustiprintumėte dantenas, įtraukite į mitybą maisto produktų, kuriuose gausu vitaminų C ir D, pavyzdžiui, citrusinių vaisių ir riebios žuvies.
Traškios daržovės, pavyzdžiui, morkos ir salierai, gali padėti valyti dantis kramtant.
Taip pat labai svarbu nuolat gerti pakankamai vandens, nes tai padeda gaminti seiles, kurios natūraliai apsaugo burną.
Vengdami saldžių užkandžių ir perdirbtų maisto produktų taip pat galite išsaugoti sveikesnes dantenas ir sumažinti uždegimą.
Apibendrinant galima teigti, kad periodonto ligos yra rimta liga, kurios neturėtumėte ignoruoti. Atpažindami simptomus, suprasdami priežastis ir kreipdamiesi dėl tinkamo gydymo, galite veiksmingai rūpintis savo burnos sveikata. Nepamirškite prevencijos svarbos, kurią užtikrina gera burnos higiena ir reguliarūs dantų patikrinimai. Imdamiesi šių veiksmų ne tik apsaugosite savo dantenas, bet ir palaikysite gerą bendrą savijautą. Teikite pirmenybę savo dantų sveikatai ir galėsite džiaugtis ryškesne ir sveikesne šypsena daugelį metų.